Nanotechnologia to sposób i metoda produkcji bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii, na poziomie budowy atomu.
Nanotechnologia interesuje się materiałami i układami, których struktury i elementy wykazują osobliwe i znacznie doskonalej rozwinięte fizyczne, chemiczne i biologiczne własności.
Do struktur tych zalicza się:
Celem nanotechnologii jest wykorzystanie tych właściwości poprzez osiągnięcie kontroli na poziomie atomowym i molekularnym cząsteczek oraz opracowanie skutecznego repliki zegarków sposobu ich wytwarzania i wykorzystania. Zachowanie cząsteczek w "nanoskali" jest trudniejsze do przewidzenia w porównaniu do zachowania większych cząsteczek.
Możliwość zmniejszenia wymiarów cząsteczki do nanoskali prowadzi do uzyskania wyjątkowych własności nanowłókien węglowych, cienkich folii, struktur opartych na DNA czy emiterów laserowych.
Nanotechnologia odgrywa kluczową rolę w osiągnięciach najbardziej zaawansowanych dziedzin, takich jak informatyka, telekomunikacja, biotechnologia, medycyna, energetyka i ochrona środowiska naturalnego. Jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin w ostatnich latach.